dikkat-daginikliginizi-onlemenin-yollari

Dikkat Dağınıklığınızı Önlemenin Yolları

Odaklanamama ve dikkat dağınıklığının gerçek bir problem haline geldiğine düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü dikkat dağınıklığı ve odaklanamama gerçekten bir sorun olmadan önce edindiğiniz yanlış alışkanlıklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Odaklanmanın zaman alması, kişilerde odaklanmanın bir yetenek olarak algılanmasına yol açmaktadır. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü aslında odaklanma; iş yapma eylemi düzene koyulduğunda kendiliğinden gerçekleşir.

Gelişen teknolojiyle birlikte dikkatimizi ve konsantrasyonumuzu dağıtacak birçok haberle ve bildirimle karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle odaklanma probleminin başlıca sebeplerinden bir tanesi olarak teknoloji gösterilebilir. Her işimizi rahatça halledebildiğimiz akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar. Bizim iş yaptığımız sırada dikkatimizi dağıtmak için her şeyi bulunduran bu akıllı cihazları sadece hayatımızı kolaylaştırmak için kullanmamız yaptığımız işlerin önüne geçmelerine engel olacaktır. Bu nedenle çalışma ortamımıza çalışma süremiz boyunca konsantrasyonumuzu dağıtacak nesneleri dahil etmememiz yaptığımız işle baş başa kalmamızı sağlayacaktır.

Odaklanma ve dikkat dağınıklığının sebeplerinden bir tanesi de dağınıklıktır. Bu dağınıklık hem zihinsel hem de maddesel olabilir. Odaklanmamız gereken işe başlamadan önce plan yapmamız ve yapacağımız işleri bir sıraya koymamız bizim sistemli ve düzenli hareket etmemizi sağlayacaktır. Planlı bir şekilde işlerimizi hallederek gün içinde karşımıza çıkacak angarya olarak adlandırabileceğimiz önemsiz işleri rahatlıkla daha önceden yaptığımız çalışma planımızın dışına itebiliriz. Ayrıca işlerimizi bitirdikten sonra tekrar kontrol etmemiz de ertesi gün için karşımıza önceki günden bir iş çıkmamasını sağlayarak sadece yapılacak yeni işe odaklanmamızı kolaylaştıracaktır. Çalışma ortamımızın dağınıklığı en büyük odaklanma düşmanlarından biridir. Bu nedenle çalışma alanımızın toplu bir görünüme sahip olması bizim de düşüncelerimizi toplamamıza yardımcı olur.

Bazı insanlar birden fazla işi aynı anda yapmanın doğru olduğunu düşünürler. Hâlbuki bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü aynı anda birden fazla iş yapmak odaklanılması gereken işlerin sayısını arttırır. Bu da yapılan işlerin kalitesinin ve veriminin düşmesine neden olur. Sadece yapılmış olarak görünecek işlerdense bir işi tam olarak yapmak her zaman daha iyi geri dönüşler almanızı sağlar.

Uzun saatler boyunca çalışırken odaklanmanın ve dikkatin ilk başladığınız seviyede kalmasını başarmak neredeyse imkânsızdır. Dikkatinizi toparlayamamanız yüzünden yarım bırakılan işlerin birikip sizi mutsuz etmesine izin vermeyin.  Dikkatinizi tekrar toplamanızda işinize verdiğiniz aralardaki süreyi kaliteli ve verimli geçirmenizin oldukça faydası vardır. Bu süre içinde vücudunuzu odaklanmaya tekrar hazır hale getirerek iş yerinizde, okulunuzda veya evinizde yaptığınız işlere rahatlıkla devam edebilirsiniz. Gün içinde vakit buldukça on beşer dakikalık düzenli periyotlarla egzersiz yapmanız, bolca su tüketmeniz, besin değeri yüksek yiyeceklerle beslenmeniz ve öğün atlamamanızda odaklanma konusunda vücudunuzun da size yardımcı olmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>